KRZYSZTOF CUGOWSKI TO WYBITNY POLSKI MUZYK ROCKOWY. URODZIŁ SIĘ 30 MAJA 1950 ROKU W LUBLINIE I Z TYM MIASTEM ZWIĄZAŁ SIĘ STAŁE. UCZYŁ SIĘ W PAŃSTWOWEJ SZKOLE MUZYCZNEJ, NASTĘPNIE ROZPOCZĄŁ STUDIA PRAWNICZE.

W 1969 ROKU Z KRZYSZTOFEM BROZIM I JANUSZEM PĘDZISZEM, ZAŁOŻYŁ ZESPÓŁ BUDKA SUFLERA. CHARAKTERYSTYCZNY, MOCNY GŁOS KRZYSZTOFA CUGOWSKIEGO SZYBKO ZOSTAŁ DOSTRZEŻONY. W 1970 ROKU DO ZESPOŁU DOŁĄCZYLI ROMUALD LIPKO I ANDRZEJ ZIÓŁKOWSKI. W 1974 ROKU BUDKA SUFLERA NAGRAŁA UTWÓR „SEN O DOLINIE” I PRZEBOJEM WDARŁA SIĘ NA RADIOWE LISTY I DO ŚWIADOMOŚCI SŁUCHACZY.

PO WYDANIU DWÓCH PŁYT, KTÓRE OKAZAŁY SIĘ WIELKIM SUKCESEM, W 1976 ROKU KRZYSZTOF CUGOWSKI OPUŚCIŁ BUDKĘ SUFLERA. W TYM CZASIE PRACOWAŁ Z PIOTREM FIGLEM ORAZ ZESPOŁAMI SPISEK I CROSS. DO BUDKI POWRÓCIŁ W 1984 ROKU. W DRUGIEJ POŁOWIE LAT 80. KONCERTOWAŁ Z ZESPOŁEM W USA. NA POCZĄTKU LAT 90. BUDKA SUFLERA NAGRAŁA PŁYTĘ „CISZA”. KRĄŻEK OKAZAŁ SIĘ NA TYLE DUŻYM SUKCESEM, ŻE UMOŻLIWIŁ MUZYKOM POWRÓT DO KRAJU. BYŁ RÓWNIEŻ PRELUDIUM DO NAJWIĘKSZEGO SUKCESU KOMERCYJNEGO ZESPOŁU, CZYLI DO WYDANEJ W 1997 ROKU PŁYTY „NIC NIE BOLI, TAK JAK ŻYCIE”. SPRZEDAŻ ALBUMU PRZEKROCZYŁA REKORDOWY MILION EGZEMPLARZY. TEN SUKCES STAŁ SIĘ RÓWNIEŻ PRZEPUSTKĄ DLA ZESPOŁU DO WYSTĘPU W 1999 ROKU W SŁYNNEJ SALI KONCERTOWEJ CARNEGIE HALL W NOWYM JORKU.

W PÓŹNIEJSZYCH LATACH DZIAŁALNOŚCI MUZYCY BUDKI SUFLERA NAGRYWALI TAKŻE Z ZAGRANICZNYMI GWIAZDAMI. NA PŁYCIE „JEST” SKŁAD ZESPOŁU WSPARLI: BASISTA MARCUS MILLER, GITARZYSTA STEVE LUKATHER I PERKUSISTKA SHEILA E

KRZYSZTOF CUGOWSKI MA NA SWOIM KONCIE RÓWNIEŻ KILKA PŁYT SOLOWYCH ORAZ KRĄŻEK „INTEGRALNIE” (2001) Z COVERAMI WIELKICH PRZEBOJÓW POLSKIEGO I ŚWIATOWEGO ROCKA. WSPÓŁPRACOWAŁ TAKŻE Z RAY’EM WILSONEM, BYŁYM WOKALISTĄ GENESIS. WSPÓLNIE NAGRALI UTWÓR „NOT ABOUT US”. WOKALISTA WYSTĄPIŁ RÓWNIEŻ Z GARY BROOKER’EM I GAROU.

BUDKA SUFLERA ZAKOŃCZYŁA DZIAŁALNOŚĆ W 2014 ROKU, ŻEGNAJĄC SIĘ Z FANAMI OGROMNĄ, MIĘDZYNARODOWĄ TRASĄ KONCERTOWĄ. W GRUDNIU TEGO SAMEGO ROKU KRZYSZTOF CUGOWSKI ZOSTAŁ ODZNACZONY PRZEZ PREZYDENTA RP KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI NADANYM ZA WYBITNE ZASŁUGI DLA POLSKIEJ KULTURY I ZA OSIĄGNIĘCIA W PRACY ARTYSTYCZNEJ I TWÓRCZEJ.

PO ZAKOŃCZENIU DZIAŁALNOŚCI ZESPOŁU, WOKALISTA ANI NA CHWILĘ NIE ZWOLNIŁ TEMPA. JUŻ JESIENIĄ 2015 ROKU WYDAŁ KOLEJNY SOLOWY KRĄŻEK PT. „PRZEBUDZENIE” Z MUZYKĄ STEFANA GĄSIEŃCA. W TYM SAMYM ROKU KRZYSZTOF CUGOWSKI ROZPOCZĄŁ KONCERTOWANIE Z ZAŁOŻONYM PRZEZ SWOICH SYNÓW, PIOTRA I WOJCIECHA, ZESPOŁEM „BRACIA”. 30 WRZEŚNIA 2016 ROKU, W RAMACH NIEZWYKŁEGO, RODZINNEGO PROJEKTU CUGOWSCY, UKAZAŁ SIĘ WSPÓLNY KRĄŻEK OJCA I SYNÓW PT. „ZAKLĘTY KRĄG”. ALBUM UZYSKAŁ STATUS ZŁOTEJ PŁYTY.

W TZW. MIĘDZYCZASIE WOKALISTA WZIĄŁ UDZIAŁ W PROJEKCIE „DWA ŻYWIOŁY”. WYSTĄPIŁ DWUKROTNIE ZE ŚWIATOWEJ SŁAWY SOPRANISTKĄ ALEKSANDRĄ KURZAK. KONCERTOWAŁ RÓWNIEŻ Z PLEJADĄ POLSKICH MUZYCZNYCH GWIAZD W RAMACH PROJEKTU „KONCERTY MUZYKI FILMOWEJ”. WSPÓŁPRACUJE TAKŻE Z FILHARMONIĄ DOLNOŚLĄSKĄ.

W MAJU 2017 ROKU, WIELKIM KONCERTEM FINAŁOWYM, ZAKOŃCZYŁA SIĘ WSPÓLNA TRASA PROJEKTU CUGOWSCY. W LISTOPADZIE UKAZAŁO SIĘ DVD Z ZAPISEM KONCERTU. WYDAWNICTWO ZOSTAŁO ZATYTUŁOWANE „OSTATNI RAZ”. W TZW. MIĘDZYCZASIE ROZPOCZĘŁY SIĘ PRACE NAD POWSTANIEM NOWEGO ZESPOŁU, KTÓRY TOWARZYSZY LEGENDARNEMU WOKALIŚCIE W JEGO DALSZEJ SOLOWEJ KARIERZE. W SKŁADZIE GRUPY ZNALEŹLI SIĘ MUZYCY WYBITNI, DOSKONALE ZNANI NA SCENIE ROCKOWEJ I JAZZOWEJ.
W 2017 ROKU KRZYSZTOF CUGOWSKI ROZPOCZĄŁ PIERWSZĄ TRASĘ KONCERTOWĄ Z ZESPOŁEM MISTRZÓW. W SKŁADZIE GRUPY ZNALEŹLI SIĘ: JACEK KRÓLIK (GITARA), CEZARY KONRAD (PERKUSJA), ROBERT KUBISZYN (GITARA BASOWA), TOMASZ KAŁWAK (INSTRUMENTY KLAWISZOWE). DO KOŃCA 2020 ROKU ZESPÓŁ PONAD 100 RAZY TOWARZYSZYŁ WOKALIŚCI NA SCENIE.

W MINIONYM ROKU ROZPOCZĘŁY SIĘ PRZYGOTOWANIA DO WYDANIA EKSKLUZYWNEGO, DWUPŁYTOWEGO ALBUMU, KTÓRY Z JEDNEJ STRONY MIAŁ PODSUMOWYWAĆ 50 – LETNIĄ DROGĘ ARTYSTYCZNĄ KRZYSZTOFA CUGOWSKIEGO, A Z DRUGIEJ ZAPOWIADAĆ KOLEJNE PROJEKTY. ALBUM „50/70 MOJE NAJWAŻNIEJSZE” MIAŁ PREMIERĘ 8 MAJA. JAK SAM ARTYSTA PODKREŚLAŁ, „ZNALAZŁY SIĘ NA NIM UTWORY, KTÓRE TOWARZYSZYŁY MI PRZEZ CAŁE MUZYCZNE ŻYCIE. BYĆ MOŻE NIE NALEŻĄ DO KANONU TYCH NAJBARDZIEJ ZNANYCH, ALE NA PEWNO SĄ DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZE.”

W UBIEGŁYM ROKU KRZYSZTOF CUGOWSKI ODEBRAŁ DWA CENNE ODZNACZENIA. W LUTYM 2020 ROKU OTRZYMAŁ TYTUŁ AMBASADORA WOJEWÓDZTWA LUBELSKIEGO, W CZERWCU Z RĄK MINISTRA KULTURY OTRZYMAŁ ZŁOTY MEDAL ZASŁUŻONY KULTURZE „GLORIA ARTIS”.

KOŃCZĄC PIĘĆ DEKAD NA SCENIE, ARTYSTA NADAL PLANUJE KOLEJNE PRZEDSIĘWZIĘCIA. W NAJBLIŻSZYCH PLANACH JEST POWSTANIE BIOGRAFII MUZYCZNEJ, NAGRANIE NOWEJ, AUTORSKIEJ PŁYTY ORAZ PROJEKT ŁĄCZĄCY MUZYKĘ ROCKOWĄ Z SYMFONICZNĄ.

pl_PLPolish